אפרים ומנשה

תוכנית רדיו אלטרנטיבית

לפני כשניים וחצי עשורים, בימים שהרדיו הפיראטי פרח, עלתה לאויר תחנה מיוחדת במינה. ״רדיו ברסלב״. ​חבורת חוזרים בתשובה, הוזים צעירים ומוכשרים בראשותו של הרב אהוד שדה, הקימו בלא ממון או תמיכה, את הרדיו של רבי נחמן מברסלב.

 

המוני מאזינים גדשו את התדר בוקר ולילה. התחנה הייתה הבמה הראשונה והיחידה באותם ימים, למוסיקה יהודית מתחדשת. אמנים צעירים יצרו למען התחנה ואווירת התחדשות והבטחה עמדה באויר.

 

תוכניות רבות ומיוחדות שודרו במהלך השנים אבל בגלל השנים והציוד המיושן , מעט מהחומר שרד, ובתוכו נותר יהלום אחד למזכרת, אפרים ומנשה. תוכנית שולית וחסרת חשיבות, ששודרה בליל חמישי, שני שדרנים צעירים ואנונימיים היו מגיעים לאולפן הסודי ומריצים שעתיים של שיגעון רדיופוני משובח ורוחני בנוסח שעוד לא היה מוכר אז.

 

ללא ידיעתם של הצמד, התוכניות הוקלטו על ידי המאזינים והפכו לויראליות, ואנחנו מדברים על הימים שלפני האינטרנט. קסטות הועברו מיד ליד בכל רחבי הארץ והעולם. מועדון מעריצי מחתרת נפתח. ההפקה הייתה קורסת בכל ליל חמישי מכמות הטלפונים שהיו מקבלים שני השדרנים האנטיפתים. התוכנית צברה קהל מאזינים אדיר שהיה מתכונן שבוע שלם לצמד אפרים ומנשה שיגיעו להתפרע באולפן.

 

והכי מצחיק בכל זה, שאפרים ומנשה לא האמינו בחלומות הכי ורודים שלהם שהתוכנית שלהם כל כך פופולארית. הם ידעו שהם מואזנים, אבל לא הבינו עד כמה. הם סתם ישבו באולפן בחוסר חשק מופגן וחיכו שהמטלה תסתיים. ואולי זהו קסמה של התוכנית.

 

עד היום הדעות חלוקות בנוגע לזהותם האמיתית של אפרים ומנשה, וכשהוריד משרד התקשורת ביד רמה את התחנה מהאויר, חזרו השניים לאלמוניותם ולא שבו לשדר עוד לעולם. וחבל על דאבדין ולא משתכחין. יש אומרים שהשניים לא הצליחו להתמודד עם ההצלחה, כשזו טפחה על פניהם, אפרים נפל לטיפה המרה ומנשה התמכר לגז מזגנים, ויש כאלה שטוענים שהם הם העומדים מאחורי קמפיין הנשיאות של הילרי קלינטון. והכל רק שמועות ונסתפק בזה.

 

ואולי כל זה היה נשכח והופך לרשרוש בכנפי ההיסטוריה, אלמלא יום בהיר אחד, אזר מאן דהו את מותניו וליקט וקיבץ את כל החומר ששרד והעלה אותו לדיסק והנה הוא כאן לפניכם, באיכות לא מי יודע מה, אבל החומרים שווים את הכל.

 

אפרים מנשה הקדימו את זמנם בעשור, ומדהים לשמוע איך אחרי כל כך הרבה זמן, החומרים כל כך רלוונטיים. האזנה נעימה.