סילבוס

הערה,

מלבד החומר העיוני שנלמד ומובא כאן בקיצור, הסדנה מתבססת בעיקר על סט תרגילי כתיבה מאתגרים, שנועדו לשחרר את הכותב מחסמים ומעצורים רגשיים ולהניע אצלו תהליך של בירור וגילוי עצמי. בתחילת כל שבוע תקבלו משימת כתיבה מאתגרת, שתאלץ אתכם לצאת מהרגלי הכתיבה שלכם ולחפש דרכים חדשות להבעה עצמית.  במפגש השבועי נקרא את התרגילים (רק מי שירצה), ננתח את הטקסטים עד דק ונחפש מה מסתתר מתחת למילים שלכם ואפילו לא ידעתם.  

פירוט המפגשים 

מפגש 1

האלגוריתם הסיפורי

נעיין קלות בפילוסופיה של השפה, מהו האלגוריתם הלשוני ואיך נוצר סיפור. למה המוח האנושי כל כך אוהב סיפורים ואיך סיפור פועל עלינו. כללים בסיסיים והקמת תשתית לסיפור, תמה ותזה.  

מפגש 2

הגיבור

 

מה הופך אדם פשוט לגיבור, קווים לדמותו של הפרוטגוניסט. הבדלים בין אפיון דמות לאופי שלה. איך נוצר הפער בנפשו של הגיבור, איזה אמת גדולה מאירה בנפשו וכמה רחוק הוא מוכן ללכת בשבילה. 

מפגש 3

אנטגוניזם

איך מאלצים את הגיבור להגיע לאיכות שלו. מהם כוחות מתנגדים וכיצד הם נבנים בהדרגה. למה כל אחד צריך נמסיס ואיך מנצחים אותו.  

מפגש 4

מחסום כתיבה 

מי כותב ולמה? מהו מחסום כתיבה ואיך מתגברים עליו. שחרור חסמים בדרך אל הגאולה. מינונים ותמהיל של תחקיר, רעיון ודמיון - שלושת כלי העבודה של הכותב. 

מפגש 5

דיאלוג 

שני אנשים נלחמים במילים, נלמד על מבנה הדיאלוג וכיצד הוא פועל לקידום העלילה. מה הגיבורים אומרים ולמה. איך תורם הדיאלוג להעמקת הקשר עם הגיבור. איך מצמצמים מילים ומרבים משמעות. סימבוליקה וסבטקסט. ולסיום, הסוף-החלק הכי קשה בסיפור. עצות והתמודדות עם הקושי לסיים.