איקיגאי

מסע לבירור משמעות 

生きがい

IKIGAI

 IKI-life GAI-purpose

איקיגאי מורכב משילוב המילים "איקי" שמשמעותה "לחיות", ו"גאי" שמשמעותה "בעל ערך", ויחד הן יוצרות את "משמעות הקיום" או "למה לעזאזל לקום בבוקר". איקיגאי הוא נקודת השייכות הפרטית שלי בכל דבר. הקשר הפרטי שלי לכל פרט בבריאה. ֿהרעיון הוא למצוא את נקודת המרכז הפרטית ולייצר דרכה משמעות, חשיבות, שייכות ועניין לכל רובדי החיים.

המסע לאיקיגאי עובר דרך שאלות בסיסיות כמו מה אנחנו רוצים מהחיים בכלל ומעצמנו בפרט, ואיך מוצאים משמעות במציאות מנוכרת ומוסללת. המסע לאיקיגאי מן הסתם יהיה כרוך באושר, בעצב ובשלל רגשות נוספים, אבל זהו שלב הכרחי שכל אדם צריך לעבור מול עצמו ויפה שעה אחת קודם.

​״משמעות היא התשובה הסובייקטיבית לשאלה הנצחית מי אני ומה אני עושה פה. אם אני מאמין שהנוכחות שלי קריטית להמשך התהליך וההיעדרות שלי תפגום בשלמותו, אני מוצא את הרגע חשוב ומשמעותי. אבל אם אני לא מצליח להבין איך קשור למה שקורה פה ושום רגש של שייכות לא מתעורר בי, המשמעות נעלמת ממני ויחד איתה נעלמת גם שמחת החיים והרצון להועיל ולהיות מעורב.״
 

 

computer screen

4 מפגשי זום מרתקים

זמינים לצפייה מכל פלטפורמה

ובכל זמן נתון

clock

משך כל מפגש 3 שעות

של מחקר עצמי ודיוק מטרות ויעדים

meeting

רק 10 משתתפים בקבוצה

ויש זמן ומקום לכל אחד ואחת לבוא לידי ביטוי וליצור בחופשיות

lamp

הסדנה מתקיימת בימי ד׳

קבוצת בוקר 10:00-13:00

מחיר: 1800 שקל

מה האיקיגאי שלך?

לשם המחשה מפת האיקיגאי מיוצגת על ידי דיאגרמת ואן פשוטה של ארבעה מעגלים. כל מעגל מייצג פקטור חיוני בתחושת המשמעות הקיומית ועל ידי סדרת שאלות כל אדם יכול למצוא את מיקומו הזמני במרחב האיקיגאי ולמצוא את הדרך הפרטית שלו לנקודת המרכז

circule
circule
circule
circule

תשוקה

שליחות

במה אני

טוב

 מה אני
אוהב לעשות

מה העולם

צריך

מקצוע

משימה

איקיגאי

על מה

משלמים לי

הסופר הקטור גרסיה שחיבר ספר על איקיגאי כותב, ״לכל אחד ואחת מאיתנו יש איקיגאי, כלומר סיבה חזקה וראויה לחיות. אבל המציאות היא שרק מעטים מעיזים להאמין בזה ומעטים עוד יותר יוצאים למסע גילוי עצמי. כשיש תחושת איקיגאי חזקה – נקודת המפגש של תשוקה, משימה, משלח-יד ומקצוע, מוצף במשמעות יומיומית". הסרטון מביא את סיפורה של קדרית יפנית וכיצד האיקיגאי בא לידי ביטוי בחייה.

(משך הצפייה 1:04 דקות)

 "חשבתי ללמוד נושאים אחרים", היא מספרת, "אבל לא ראיתי את עצמי עוסקת בהם 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. אבל אם זה קדרות, חשבתי שארצה לעשות זאת כל יום, שבעה ימים

בשבוע ולמשך שעות ארוכות. וכדי לעשות זאת, זה חייב להפוך למקצוע שלי". היא ממשיכה ומסבירה: "אני ממש שמחה שקדרות היא העבודה ומקור הפרנסה שלי, ולכן היא האיקיגאי שלי".

החיפוש אחר האושר קיבל תפנית משמעותית בפרשנותו המודרנית. התרבות המוסללת שלנו מספרת שאם נמצא את המקצוע הנכון, נעבוד מספיק שעות, נגור באזור הנכון בעיר ויהיה לנו רכוש מסוג מסוים, ייפתח בפנינו השער לממלכת האושר. אולי "מספרת" זו מילה עדינה מדי. מדובר במכבש לחצים שמושרש בכל היבט של חיינו, מהחינוך של ההורים, דרך הגישה של בתי הספר ועד לפרסומות שאנו רואים בזווית העין ברחוב וחודרות לתת-מודע שלנו. ולמרות זאת, נראה כי העומס שתרבות האושר הביאה עימה מתקרב לנקודת רתיחה, כיוון שאט-אט הולכת ומופנמת בקרבנו ההבנה שאושר הוא תופעה זמנית שפוקדת אותנו לפרקים ולא מצב קבוע שאפשר לשהות בו. אושר, במובנו המודרני, תלוי מדי בגורמים חיצוניים מעצם הגדרתו. וכדי לחיות חיים מספקים דרוש לנו מקור חיוניות פנימי, שנמצא יותר בשליטה שלנו. איקיגאי טומן בחובו את מקור המשמעות הפרטית של האדם. 

הנה עוד וידאו שמצאתי על איקיגאי, טים טמשירו מסביר קצת יותר לעומק על איקיגאי כפי שהוא מבין את זה.

(משך הצפייה 12:42 דקות)